Sve statistike govore, da su kardiovaskularne bolesti, ubojica broj jedan u svijetu, ali i kod nas.
Zato ih treba držati pod kontrolom.
DANAS,KADA SMO PRITISNUTI COVID PANDEMIJOM, NESMIJEMO ZABORAVITI, KOLIKO SMO RANJIVI U TOJ ZONI.
KONAČNO, SRCE I PLUĆA SU, KOLOKVIJALNO RE-ČENO, JEDNA PUMPA I TO KOMPLIKUJE ČITAVU STVAR.
Cijeli život, bez prestanka, srce pumpa krv, bogatu kisikom u svaki dio našeg organizma. Time omogučava da normalno funkcioniše svaki dio našeg tijela. Da bi ono moglo obavljati tu funkciju, mora imati dovoljno kiseonika i potrebne hranjive supstance. To hranjenje se odvija preko koronarnih arterija.Bitno je da su one prohodne, jer tada srce normano funkcioniše, dobivajući, sve što mu treba za rad. Međutim, kada su krvini sudovi suženi ili začepljeni,masnim naslagama/ plakom/,dotokkiseonika je blokiran.Dolazi do oštečenja srca u tom području.Srčane čelije odumiru i oštečeno tkivo u srcu, trajno gubi sposobnost ,da se kontrahuje u tom dijelu.
Bitno je istači,da, ako je manji plak u krvnom sudu, imamo manifestaciju /bol/, samo u toku fizičke aktivnosti.
To je u kardiologiji poznato kao ANGINA PECTORIS.Međutim, najčešće, bez liječenja i drugih preventivnih karakteristika, proces napeduje. Masna naslaga/plak/,postaje veći i to sužava krvi sud. Kiseonika je sve manje . Bol se osječa i u stanju mirovanja i može se razviti srčani udar. Ako plak pukne, može se razviti i krvni ugrušak. Srčano tkivo odumire , na tom mjestu nastaje ožiljak i srce nemože više u toj zoni da adekvatno pumpa. Ta faza je opasna po život .
Da bi spriječili, sve gore navedeno, moramo biti KORAK ISPRED DOGAĐAJA!
Posebno , ako nam genetika/nasljedni faktor/, nije naklonjena. ŠTO JE VAŽNO ZNATI, DA IDEMO U TOM
PRAVCU?Olakšavajuća okolonost je:da na mnoge rizične faktore, da spriječimo tu katastrofu, MOŽEMO UTICATI.
Jedan od najvažnijih faktora- povišeni pritisak/ arterijska hipertenzija/, podmukla bolest , koja zbog načina života, u današnje vrijeme/ način ishrane, neaktivnost, stres/ napada i mlađe dobne skupine.Pritisak viši od 140/90 mm Hg, već zabrinjava. Visoka masnoća u krvi/ kolesterol/.Idealno je 5mmol/l.Opasno je kada su visoke vrijednosti LDL-a lošeg holesterola, preko 3 mmol/L, koji se lijepi na stijenke krvnih sudova. Bitno je da je HDL, dobar holesterol iznad 1,2mmol/L.Njegova uloga je da skuplja LDL i nosi ga natrag u jetru. Veliki rizični faktor, predstavlja i šečerna bolest.Svjetska zdravstvena organizaca je proglasila DEBLJINU za bolest. Ona uz fizičku neaktivnost i pušenje/čak i pasivno/, pomaže u razvoju kardiovaskularnih bolesti i ogromnom riziku za razvoj SRČANOG UDARA. Obratiti pažnju na promjene
u urotraktu, preeklamsiju u toku trudnoće/povišen pritisak preko 140/90 mm hg/, kao i razne auroimune bolesti/ reumatoidni arthritis etc/, sve to mogu bti okidaći koji mogu uvesti u ovu drastičnu bolest.
Zato savjet:
SVE ZDRAVE OSOBE, NAKON 50-TE GODINE, BILO BI POŽELJNO DA NAPRAVE KOMPLETAN PREGLED SRCA SVAKE 1-2 GODINE. MEĐUTIM RIZIČNE GRUPE I PUŠAĆI, NAKON NAVRAŠENIH 45 GODINA.