Prije vraćanja na trening , obavezno je uraditi sve krvne nalaze/kompletna krvna slika, sa testom za preboljelu coronu kao i D-dimer /da bi se uočio eventualni problem zgrušavanje krvi.
Neophodana je ,kardiopulmonalna evalucija, fizikalni pregled srca i pluća, Ekg, UZ srca kao i test opterečenja.Potrebno je da se evaluira i stanje mišićne mase pacijenta, kao i psihičko stanje.
Prvo se kreće sa lakšim vježbama, koje preveše ne opterećuju organizam.
Izlazak na teren, mora se odrediti individualno za svakog rekreativca ili sportistu. To ovisi o kliničkom toku COVIDA 19,uzimaući u obzir prethodno zdravstveno stanje pacijenta, kao i sport kojim se bavi.
Oni pacijenti, koji su bili asimptomatski, a testom je dokazano i da su negativni na covid 19, mogu početi sa lakšim treningom bez večih dodatnih ispitivanja.Međutim, oni koji su bili asimptomatski, ali imaju pozitivan test na coronu, što je znak da su bili u aktivnoj infekciji, moraju se uzdržavati od treninga najmanje 2 nedjelje, od datuma pozitivnog testa, a preporuka jei stroge izolacije.Poslije toga detaljan gore navedeni pregled.
Zbog opasnosti od oštečenja srčanog mišića, mora se pratiti vrijednost srčanih markera/troponina/, a u dijagnostici ,uz UZ srca, preporičava se uraditi ergometriju i eventualno magnetnu rezonancu .
U toku postepenog povratka na trening, prati se: srčana frekvencija, kakav je intenzitet opterečenja, da li postoji bol u mišićima, umor, psihološka spremnost za povratak na teren.
POSLIJE SVIH SAZNANJA , ANALIZOM DOSTUPNIH STUDIJA , SVI SE SLAŽU DA COVID 19 ISCRPLJUJE SRCE KAO I DRUGE ORGANE I POTREBAN JE PERIOD OPORAVKA, DA BI SE ORGANIZAM OSPOSOBIO ZA VEĆE FIZIČKE NAPORE.
ZATO JE SAVJET, ZA SPORTISTE, POSLIJE COVIDA , BEZ VEČIH FIZIČKIH NAPORA NAJMANJE 3 MJESECA.